а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

сотворец

мн. сотворци
Вид збор: Именка, машки род
Творец којшто заеднички учествува во создавање на некое дело.
Англиски: cofounder
Примери:
Тие се сотворци на европската идеја.