а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

сотвори

(се) сотворат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 23747
(се) создаде
Англиски: create
Употреба: Архаизам
Примери:
Така се сотворил светот.