а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

социјализам

(едн.) социјализмот
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 3350
1. Државен и општествен поредок установен врз социјалистички принципи.
Англиски: socialism Албански: socializëm
Употреба: Историја , Политика
Примери:
Изградба на социјализмот.
Транзиција на земјите на социјализмот.
2. Учење за изградбата на вакво устројство.
Англиски: socialism Албански: socializëm
Употреба: Филозофија
Примери:
Научен социјализам.
Патот на кинескиот социјализам.
3. Назив на различни учења за реформа на капиталистичкото општество.
Англиски: socialism Албански: socializëm
Употреба: Филозофија
Примери:
Христијански социјализам.
Утописки социјализам.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК