а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

социјализација

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 19140
Претворање на приватната сопственост во заедничка, општествена.
Англиски: socialization Албански: socializim
Употреба: Економија
Примери:
Социјализација на тешката индустрија.
Приватизација на добивките, социјализација на загубите.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК