а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

социјализира

социјализираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 37059
1. Nаправи, прави нешто општествено, заедничко, социјалистичко.
Англиски: socialize Албански: socializoj
Употреба: Историја
2. (се социјализира) Стане, станува социјалистичко.
Англиски: socialize Албански: socizalizoj
Употреба: Историја
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК