а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

сочиво

сочивото
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 30549
1. леќа
Англиски: lentil Албански: thjerrëz
Употреба: Ботаника , Дијалектен збор
2. лупа
Англиски: magnifying glas Албански: xham dhmazues, thjerrëz
Употреба: Дијалектен збор , Физика
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК