а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

сочува

(се) сочуваат; сочувал; сочуван
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 2565
(се) зачува, (се) запази
Англиски: save
Употреба: Ретко
Изведенки
1. сочувува несв.
сочувуваат
2. сочувување ср.
сочувувањето
глаг. им.
Пример: Тој има две главни теми – борбата со историјата и сочувувањето на сеќавањето
FlexiMac
 менување на македонски глаголи