а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

сој

мн. соеви
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 3543
род, потекло, вид
Англиски: sort Турски: soy
Употреба: Разговорно
Примери:
Тие се од ист сој.
Од господски сој.
Од долен сој.
Риби од разен сој.
Од сој.
(разг.) Кучешки (кучински) сој.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК