а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

спазма

мн. спазми
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 56654
Стегање на мускул.
Англиски: spasm
Употреба: Медицина
Примери:
Спазми му го стегаа грлото. Не можеше да голта.