а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

спастрен

спастрениот
Вид збор: Придавка
Ранг: 23355
Што е уреден, прибран, дотеран.
Англиски: tidy
Примери:
Спастрена куќа.
Спастрено дете.
Изведенки
спастреност ж.