а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

спасува

(се) спасуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 3189
(се) спаси
Англиски: save Албански: sfpëtoj
Примери:
Се спасуваа кој како што знаеше.