а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

спецификација

мн. спецификации
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 22202
1. Распределување по специфички особености, класификација.
Англиски: specification Албански: specifikim
Примери:
Спецификација на книгите.
2. Документ што содржи опис на деловите и подробностите на некој производ и сл.
Англиски: specification Албански: specifikim
Употреба: Административен термин
Примери:
Спецификација на апаратот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК