а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

специфицира

специфицираат; специфицирал; специфициран
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 31042
Изврши, извршува спецификација на нешто, класифицира; состави, составува спецификација.
Англиски: specify
Примери:
Специфицира стоки, материјали.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК