а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

специфичен

специфични
Вид збор: Придавка
Ранг: 2579
Карактеристичен, својствен на одделно лице, предмет или појава.
Англиски: specific
Примери:
специфичен случај
специфични услови
специфични својства
(разг.) специфична тежина
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК