а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

специјалитет

мн. специјалитети
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 7746
1. Извонреден производ, посебен вид на некои стоки.
Англиски: speciality Албански: specialitet
Употреба: Економија
2. Обично за јадење - нешто специјално приготвено.
Англиски: speciality Албански: specialitet
Употреба: Гастрономија
Примери:
Специјалитети на македонската кујна.