а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

спече

(се) спечат
Вид збор: Глагол, свршен
Заостане во развојот, не напредува.
Англиски: stay behind
Примери:
Ќе се спече и тој како татко му.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК