а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

спие

спијат; спијам, спиеш; спиј, спијте; спиев, спиеја; спиел; спиен; спиен; спиејќи; спиење; спав, спаа; спал; спан
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 607
1. Се наоѓа во состојба на сон.
Англиски: sleep Албански: fle
Примери:
Цела ноќ спиеше. Спие мирно, тврдо.
Спиеше кај тетка си.
2. Се наоѓа во состојба на полн мир.
Англиски: rest Албански: pushoj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Градот спие.
3. Бездејствува, не пројавува никаква активност.
Англиски: sleep Албански: fle
Употреба: Преносно значење
Примери:
Немој да спиеш, гледај што се работи.
4. Почива, лежи умрен.
Англиски: rest in peace Албански: ndërron jetë
Употреба: Преносно значење
Примери:
Херои, спијте в мир.
5. Има полова врска со некого.
Англиски: intercourse Албански: marrëdhënije
Употреба: Разговорно
Примери:
Спиел и со неа.
6. (ми се спие) Има желба да се одмори.
Англиски: sleep Албански: fle
Употреба: Безлично
Изрази
(разг.) Водата спие, тој не спие.
Ѓаволот не спие.
Спие вечен сон.
Спие како зајак.
Спие како заклан, топ.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК