а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

спие

спи
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 2330
(ми се спие) пие
Англиски: drink
Употреба: Безлично
Примери:
Ми се спи вода.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК