а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

спика

спикаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 18181
1. Стави во нешто тесно со буткање.
Англиски: cramp Албански: shtyn
Примери:
Ја спикал главата под кревет.
Го спика писмото в пазува.
2. зафрли
Англиски: mislay Албански: hedh
Употреба: Преносно значење
Примери:
Кој знае кај ги спикал билетите?
3. втера
Англиски: stow Албански: detyroj
Употреба: Преносно значење , Разговорно
Примери:
Ги спика сите во една соба.
4. (се спика) влезе негде, се сокрие
Англиски: go Албански: fut
Примери:
Кај сте се спикале, не можам да ве најдам?
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК