а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

списание

мн. списанија
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 2067
Повремено издание со повеќе соработници.
Англиски: magazine Албански: revistë
Употреба: Општество
Примери:
Списание за општествени прашања.
месечно списание
угледно списание
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК