а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

сплеска

сплескаат; сплескал
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 19199
1. Со удар или натисок направи нешто плоско.
Англиски: flatten Албански: rafshoj
Примери:
Му го сплеска носот.
2. Изеде сѐ, смачка.
Англиски: polish off Албански: u jap fund
Употреба: Преносно значење
Примери:
Сплеска цело пиле.
3. убие, отепа
Англиски: smash Албански: thyhet
Употреба: Преносно значење
Примери:
Го сплескале стариот.
4. (се сплеска) Стане плоско, смачка се од удар, натисок.
Англиски: flatten Албански: rrafsh
5. заплеска, ракоплеска
Англиски: clap Албански: rrah
Примери:
Децата сплескаа.