а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

спогоди

(се) спогодат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 16870
1. Во разговор дојде до разбирање.
Англиски: agree Албански: pajtoj
Примери:
Ние ќе се спогодиме за тоа.
2. Дојде до спогодба преку преговори.
Англиски: agree Албански: pajtohem
Примери:
Великите (големите) сили се спогодија околу разоружувањето.