а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

спознание

мн. спознанија
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 15028
Во филозофијата и психологијата - процес на одразување на стварноста на мозокот на човека.
Англиски: cognition
Употреба: Филозофија
Примери:
Спознанието е функција на мозокот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК