а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

спокојно

Вид збор: Прилог
Ранг: 3922
Мирно, без возбудување.
Англиски: quietly
Примери:
Живееше спокојно.
Гледаше спокојно на работите.