а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

сполај

Вид збор: Честичка
Ранг: 3366
Како израз на благодарност, оди обично со дополнение.
Англиски: thanks
Примери:
Сполај ти, брате, што ми помогна.
Сполај му на Господа, добри сме.
Сполај ти за услугата.
Сполај Богу!
(нар. поез.) Црната земја, девојче, сполај не вели!
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК