а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

споменица

мн. споменици
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 50249
1. Книга издадена во спомен на некој настан или некоја личност.
Англиски: memoir Албански: libër përkujtimor
2. медал
Англиски: medal Албански: medale
Примери:
Партизанска споменица од 1941.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК