а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

спомне

спомнат; спомнам, спомна, спомни, спомнете; спомнав, спомнавме, спомнаа, спомнавте; спомнал; (ќе) спомнев, (ќе) спомнеа; (ќе) спомнел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 1242
1. спомене
Англиски: mention Албански: përmend
Примери:
Нели спомна нешто за свадбата?
Не бадијала во Библијата во Новиот завет Македонија е спомната 20 пати.
2. (се спомне) се сети
Англиски: remember Албански: kujton, përmend
Примери:
Си спомнав за него.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК