а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

спортски

спортска
Вид збор: Придавка
Ранг: 6051
1. Кој се однесува на спорт; сврзан со спорт.
Англиски: sporting
Употреба: Спорт
Примери:
Спортски игри.
Спортски клуб.
Спортска организација.
2. Кој служи за занимавање со спорт.
Употреба: Спорт
Примери:
Спортски терени.
Спортски чевли.
Спортска кола.
3. фер, чесен
Англиски: fair
Употреба: Преносно значење
Примери:
спортски гест
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК