а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

спојница

мн. спојници
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 32830
1. Она со кое нешто се спојува.
Англиски: clutch Албански: lidhëse, mbërthyese
Употреба: Технологија
Примери:
еластична спојница
2. Игличка за спојување акти.
Англиски: paper clip Албански: kapëse
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК