а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

спреми

спремат; спремил
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 6331
1. подготви, приготви
Англиски: prepare Албански: përgatit
Примери:
Го спремиле за пат.
Ја спремил колата.
Го спремил испитот.
Најпосле ја спремиле да ја кажат тажната вест.
2. (се спреми) се подготви, се приготви
Англиски: prepare Албански: përgatit
Примери:
Се спремил за бегство.
Се спремил за испитот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК