а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

спречи

спречат; спречил; спречен; спречев, спречеше
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 2085
Постави пречка, не дозволи нешто.
Англиски: prevent Албански: parandaloj
Примери:
Никој не може да го спречи тоа.
Дождот ги спречи да дојдат.
Болеста го спречи.
Успеаја да го спречат ширењето на заразата.
Изрази
Подобро спречи, отколку лечи.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК