а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

спречува

спречуваат; спречуван, спречувана
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 4733
спречи
Англиски: prevent Албански: ndaloj, pengoj
Примери:
Не ми е јасно што го спречува.