а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

спржи

спржат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 14953
1. Приготви со пржење.
Англиски: roast Албански: përzhit, fërgon
Употреба: Гастрономија
Примери:
Спржија неколку јајца со сланина.
2. исуши, прегори
Англиски: burn Албански: djegë, përzhit
Употреба: Преносно значење
Примери:
Сушата ги спржи лисјата.
3. (се спржи) се исуши, се прегори
Англиски: burn Албански: përzhit, djegë
Употреба: Преносно значење
Примери:
Тревата се спржила.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК