а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

спринтерка

мн. спринтерки
Вид збор: Именка, женски род
1. За жена спринтер.
Англиски: sprinter Албански: sprintere
Употреба: Спорт
2. (обично мн.) Специјални патики за тркачи и воопшто за атлетичари.
Албански: sprintere
Употреба: Спорт
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК