а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

спријатели

спријателат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 10155
1. Направи некои да станат пријатели, здружи.
Англиски: befriend Албански: mqësohem
Примери:
Ги спријатели и заедничката несреќа.
2. (се спријатели) Стане пријател со некого, се здружи.
Англиски: become friends Албански: bëj mik, miqësohem
Примери:
Брзо се спријателија со нив.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК