а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

спријателува

спријателуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 37738
1. спријатели
Англиски: become friends Албански: miqësohet
2. (се спријателува) Стане пријател.
Англиски: become friends Албански: bëhet mik
Примери:
Брзо се спријателува.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК