а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

спроводник

мн. спроводници
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 18122
1. Материјал што спроведува добро топлина, звук, електрична енергија и сл.
Англиски: conductor Албански: përçues
Употреба: Физика
Примери:
Водата е добар спроводник на звукот.
2. Лице што распространува нешто.
Англиски: executor Албански: përçues
Употреба: Преносно значење
Примери:
Спроводник на политиката на владејачката класа.
Спроводник на неговите погледи.
3. Лице што покажува пат, место; лице што заштитува, спроведува некого, нешто.
Англиски: conductor Албански: përcjellës
Примери:
спроводник на возот
спроводник на уапсените
Изведенки
1. спроводничка ж.
мн. спроводнички
2. спроводнички прид.
спроводничкиот