а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

спротиви

(се) спротиват
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 11158
Укаже противдејство, изрази несогласување со некоо или нешто.
Англиски: oppose
Примери:
Му се спротиви на решението.
Немаше кој да му се спротиви.