а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

спротивстави

(се) спротивстават; спротивставил; спротивставен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 2395
1. Стави едно како спротивно на друго.
Англиски: oppose Албански: kundërshtoj
Примери:
Тој ги спротивставил личните интереси наспроти заедничките интересите.
2. (се спротивстави) Се спротиви, зазема став против некого или нешто.
Англиски: oppose Албански: kundërshtoj
Примери:
Им се спротивстави на неговите намери.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК