а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

спротина

спротинаат
Вид збор: Глагол, несвршен
1. провре
Англиски: sqeeze through Албански: shtrij, depërtoj
2. вденува
Англиски: sqeeze through Албански: fus, depërtoj
3. (се спротина) се провлече
Англиски: sqeeze through Албански: depërtoj
Употреба: Разговорно
Примери:
(разг.) Ти кај што шиеш, јас се спротинам.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК