а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

спукоти

спукотат; спукотел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 50065
1. припука
Англиски: bang Албански: kërsas
2. Почне одеднаш да чука, вика, вришти
Англиски: shout Албански: kërsas
Примери:
Спукотел ѓаволот во шишето.
3. свика, подвикне
Англиски: shout Албански: bërtas
Употреба: Преносно значење
Изведенки
1. спукотува несв.
спукотуваат
2. спукотување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК