а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

срамен

срамни
Вид збор: Придавка
Ранг: 6765
1. Што предизвикува срам.
Англиски: shameful Албански: i turpshëm
Примери:
срамен случај
срамно дело
срамна постапка
2. Интимен дел од телото.
Англиски: pubic Албански: i turpshëm
Употреба: Анатомија
Примери:
срамна коска
3. Интимен, што припаѓа во сферата на интимноста.
Англиски: private Албански: privat, intim
Употреба: Разговорно
Примери:
Срамни делови на телото.
срамна болест
4. израмнет, рамен, плочест
Англиски: flattened Албански: i turpëruar
Примери:
Излегол срамен.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК