а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

среде

средето
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 5290
средина
Англиски: middle Албански: mes
Примери:
Од средето на полето.
Средето на лебот.
Кон средето на минатиот век.
(разг.) Уште крајот и средето.