а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

средиште

(едн.) средиштето
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 4037
1. Среден дел на нешто.
Англиски: centre Албански: qendër, mes
Примери:
Во средиштето на престолнината.
2. Важно место за некаква дејност.
Англиски: focus Албански: fokus, qendër
Употреба: Преносно значење
Примери:
Културно средиште.