а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

средник

мн. средници
Вид збор: Именка, машки род
Селанец со мал имот што го обработува сам.
Англиски: small farmer
Употреба: Земјоделство , Книжевен збор