а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

срна

мн. срни
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 2657
Шумско животно од фамилијата на елените.
Латински: Cernus capreolus Англиски: doe
Употреба: Зоологија
Примери:
Брза како срна.
Очи како срна.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи