а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

сродство

(едн.)
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 14170
1. роднински врски
Англиски: relationship Албански: farefisni
Примери:
Се наоѓаат во сродство.
2. Близост по основните својства, близост обусловена од општото потекло, полно сродство на идеите.
Англиски: relationship Албански: afërsi, ngjajshmëri
Примери:
Органско сродство, хемиско сродство.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК