а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

срцебиење

срцебиењето
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 22333
1. Забрзано биење на срцето од возбуда, замор и сл.
Англиски: palpitation
Употреба: Книжевен збор , Медицина
2. Силно биење на срцето, проследено со забрзување на честотата на срцевата работа, со правилен или неправилен ритам.
Англиски: tachycardia
Употреба: Медицина