а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

срцевиден

срцевидна
Вид збор: Придавка
Ранг: 40784
Кој има форма на срце.
Англиски: heart-shaped
Примери:
срцевиден лист
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК