а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

срцепарателен

срцепарателни
Вид збор: Придавка
Ранг: 32333
Што го пара срцето, што тормози.
Англиски: heartrending
Употреба: Книжевен збор
Примери:
срцепарателен говор
Изведенки
срцепарателно прил.
Пример: плаче срцепарателно
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК